HISTORIA  >  NAPISALI O NAS  >  SZCZEGÓŁY
2013-07-09
Zwiedź Małopolskę Szlakiem Powstania Styczniowego

W ramach tegorocznej 150. rocznicy powstania styczniowego w Małopolsce powstanie szlak historyczny przez miejsca związane z tym wydarzeniem.

Pod przewodnictwem Małopolskiego Centrum Edukacji 23 gminy umieszczą na swoim terenie znaki i tablice informacyjne Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego.

Na razie szlak jest jedynie w wersji wirtualnej - w postaci bezpłatnej aplikacji multimedialnej, będącej przewodnikiem z mapami, zdjęciami, opisem historii związanych z danym miejscem i ciekawostkami. Aplikację można pobrać na telefon czy tablet, skanując kod QR zamieszczony na stronie www.patriotycznykrakow.pl.

W najbliższym czasie w terenie pojawią się tablice informacyjne oznakowujące szlak i pokazujące miejsca, które warto odwiedzić i poznać ich historię. Na tablicach znajdziemy podstawowe informacje o powstaniu oraz kod QR z takimi samymi ciekawostkami, jak w aplikacji. Ponadto do końca lipca uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa 1863szlak.pl, która będzie skarbnicą wiedzy na temat powstania styczniowego na terenie Małopolski.

Projekt Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego wpisuje się w szerszą inicjatywę zapoczątkowaną w 2012 roku - Małopolski Historyczny Szlak Pamięci, który miałby połączyć najważniejsze wydarzenia z historii Polski, poprzez utworzenie szeregu tras tematycznych. W ten sposób planowane jest utworzenie historycznych szlaków: Konfederacji Barskiej, Powstania Kościuszkowskiego, Powstania Krakowskiego, Wiosny Ludów i gen. J. Bema, Powstania Styczniowego, Pierwszej Kompani Kadrowej i Marszałka J. Piłsudskiego.

wstecz              Strona Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego