HISTORIA  >  NAPISALI O NAS  >  SZCZEGÓŁY
2013-05-26
Małopolski szlak powstania styczniowego

Ponad dwadzieścia gmin Małopolski, w tym Kraków, ma objąć trasa "Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego" opracowywana przez Stowarzyszeni Małopolskie Centrum Edukacji "MEC". Ze strony www.patriotycznykrakow.pl można już pobrać kod QR odsyłający do aplikacji dotyczącej szlaku.

"Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego" jest częścią większego projektu pod nazwą "Małopolski Historyczny Szlak Pamięci", który ma składać się z historycznych szlaków: Konfederacji Barskiej, Powstania Kościuszkowskiego, Powstania Krakowskiego, Wiosny Ludów i gen. J. Bema, Powstania Styczniowego, Pierwszej Kompani Kadrowej i Marszałka J. Piłsudskiego.

Prace nad pierwszą z tematycznych tras - "Małopolskim Szlakiem Powstania Styczniowego" - rozpoczęły się w 2013 r., w 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Celem utworzenia szlaku jest nie tylko uczczenie kolejnej rocznicy powstania, ale przede wszystkim kultywowanie pamięci o tym ważnym wydarzeniu, pogłębianie wiedzy historycznej oraz aktywizacja turystyczna północnej Małopolski.

Docelowo "Małopolski Szlak Powstania Styczniowego" obejmować ma 23 gminy, na terenie których powstaną trasy dla różnego typu aktywności - piesze, rowerowe, dla zmotoryzowanych oraz jeździeckie, o których informować będą tablice informacyjne.

Dla ciekawych historii już teraz przygotowano przewodnik turystyczny (obejmujący 9 gmin, w tym Kraków) w wersji mobilnej na smartfony oraz tzw. kod QR, dzięki któremu posiadacz smartfona będzie mógł trafić do pobieralni aplikacji (AppStore dla Iphone'ów, Google Play dla Androida oraz Windows Market dla WindowsMobile). Znajdują się w nim informacje turystyczne, historia miejsc związanych z powstaniem, mapki i ciekawostki, które ułatwią wędrówkę szlakami powstańców. Kod jest dostępny na stronie www.patriotycznykrakow.pl

W przygotowaniu jest również strona internetowa: www.1863szlak.pl, która będzie obszernym źródłem wiedzy na temat powstania na terenie Małopolski oraz kalendarium imprez związanych z tym wydarzeniem na terenie naszego województwa.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna.

wstecz              Strona Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego