HISTORIA  >  NAPISALI O NAS  >  SZCZEGÓŁY
2013-06-26
Patriotyczny szlak

Ponad dwadzieścia gmin Małopolski, w tym Kraków, ma objąć trasa "Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego" opracowywana przez Stowarzyszenie Małopolskie Centrum Edukacji "MEC".

Małopolski Szlak Powstania Styczniowego jest częścią większego projektu pod nazwą Małopolski Historyczny Szlak Pamięci, który ma składać się ze szlaków historycznych: Konfederacji Barskiej, Powstania Kościuszkowskiego,   Powstania   Krakowskiego, Wiosny Ludów i gen. J. Bema, Powstania Styczniowego, Pierwszej Kompani Kadrowej i Marszałka J. Piłsudskiego. Prace nad pierwszą z tematycznych tras - Małopolskim Szlakiem Powstania Styczniowego - rozpoczęły się w 2013 r., w 150. rocznicę powstania styczniowego. Celem utworzenia szlaku jest nie tylko uczczenie kolejnej rocznicy powstania, ale przede wszystkim kultywowanie pamięci o tym ważnym wydarzeniu, pogłębianie wiedzy historycznej oraz aktywizacja turystyczna północnej Małopolski.

Docelowo Małopolski Szlak Powstania Styczniowego obejmować ma 23 gminy, na terenie których powstaną trasy dla różnego typu aktywności - piesze, rowerowe, dla zmotoryzowanych oraz jeździeckie, o których informować będą tablice informacyjne.

Dla zainteresowanych historią już teraz przygotowano przewodnik turystyczny (obejmujący 9 gmin, w tym Kraków) w wersji mobilnej na smartfony oraz kod QR, dzięki któremu posiadacz smartfona będzie mógł trafić do pobieralni aplikacji (AppStore dla iphoneów, Google Play dla Androida oraz Windows Market dla WindowsMo-bile). Znajdują się w nim informacje turystyczne, historia miejsc związanych z powstaniem, mapki i ciekawostki, które ułatwią wędrówkę szlakami powstańców. Kod jest dostępny na stronie www.patriotycznykrakow.pl. W przygotowaniu jest również strona internetowa www.1863szlak.pl, która będzie obszernym źródłem wiedzy na temat powstania na terenie Małopolski oraz kalendarium i m pręż związanych z tym wydarzeniem na terenie naszego województwa.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu na ofertę turystyczną pn."Małopolska Gościnna".

Katarzyna Fiedorowicz - Razmus

Dwutygodnik Miejski Krakow.pl, nr 12 (118), 26 czerwca 2013

wstecz              Strona Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego