HISTORIA  >  NAPISALI O NAS  >  SZCZEGÓŁY
2013-07-06
Mamy nowy historyczno - turystyczny szlak w Małopolsce

Przedsięwzięcie realizuje stowarzyszenie Małopolskie Centrum Edukacji "MEC", a inicjatywa ta wpisuje się
w tegoroczne obchody 150. rocznicy powstania styczniowego.

Autorzy do wędrowania nowym szlakiem zapraszają przede wszystkim młodych ludzi, dlatego też na początek przygotowali multimedialny, mobilny przewodnik.

- Chcemy w sposób nowoczesny zachęcić młodzież do zainteresowania się historią. Proponujemy turystykę historyczną. W Małopolsce mamy historię pod ręką, więc staramy się to wykorzystać i zapoczątkować myślenie, że można się nią zajmować, aktywnie spędzając czas - mówi Mariusz Cupiał z Małopolskiego Centrum Edukacji.

W Krakowie szlak prowadzi nas np. na ulicę Szpitalną 7, pod kamienicę, gdzie był punkt werbunkowy młodzieży idącej w 1863 roku do powstania styczniowego. Dotrzemy również m.in. na cmentarz Rakowicki do kwatery, gdzie spoczywają powstańcy, czy na grób dwuletniej Ludki Królikowskiej jednej z pięciu ofiar wybuchu tajnej prochowni pracującej na potrzeby powstania przy ulicy Jagiellońskiej.

Z kolei np. w Miechowie przemierzający szlak trafią na Rynek, pod pomnik stoją, w miejscu studni, w której topiono powstańców i mieszkańców tego miasta.

W Tarnowie można dotknąć historii, stając przed mogiłą powstańców styczniowych na Starym Cmentarzu, zaś w gminie Książ Wielki - odwiedzając karczmę Antolka, gdzie w marcu 1863 r. zatrzymał się na nocleg oddział dowodzony przez dyktatora powstania gen. Mariana Langiewicza.

Wkrótce (najpóźniej do końca października) w terenie pojawia się tablice wskazujące miejsca które podczas przemierzania szlaku należy odwiedzić. Już teraz natomiast na strome internet owej www.patriotyczny-krakow.pl dostępna jest bezpłatna aplikacja multimedialna: przewodnik turystyczny w wersji mobilnej - z mapami, zdjęciami, historią miejsc związanych z powstaniem i ciekawostkami. Aplikację można pobrać np. na smartfon, skanując zamieszczony na stronie tzw. kod QR, i tak zaopatrzonym wyruszyć na szlak. W przyszłości kody QR znajdziemy także w terenie, na tablicach informacyjnych szlaku.

Jeszcze w tym miesiącu ruszy też specjalna strona internetowa www.1863szlak.pl, która będzie obszernym źródłem wiedzy na temat powstania styczniowego na terenie Małopolski, jak też kalendarium imprez związanych z tym wydarzeniem w naszym województwie. Ponadto ma się ukazać przewodnik w wersji książkowej.

- Będziemy upowszechniać informacje o tym, co wokół szlaku się dzieje, na przykład o rekonstrukcjach historycznych. Planujemy też sami animować tego typu wydarzenia - wyjaśnia Mariusz Cupiał.

Myśli np. o rekonstrukcji obozu powstańczego w Miechowie.

Na szlaku znajdą się docelowo 23 gminy w województwie, a na początek dziewięć objęto aplikacją mobilną i w nich też pojawi się oznakowanie. Są to: Kraków, Olkusz, Miechów, Tarnów, Skała, Słomniki, Sułoszowa, Książ Wielki oraz Igołomia-Wawrzeńczyce. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pod nazwą "Małopolska Gościnna".

Szlak historyczno-turystyczny poświęcony powstaniu jest pierwszą z tras planowanego większego Małopolskiego Historycznego Szlaku Pamięci. W dalszej przyszłość mielibyśmy wędrować także szlakami: konfederacji barskiej, powstania kościuszkowskiego, powstania krakowskiego, Wiosny Ludów i generała Józefa Bema oraz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Małgorzata Mrowiec ("Dziennik Polski", sobota-niedziela, 6-7 lipca 2013 r.)

wstecz              Strona Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego