OBCHODY  >  KOMUNIKATY  >  SZCZEGÓŁY
15.06.2013
Muzeum Narodowe w Krakowie upamiętniło Powstanie Styczniowe

"Artyści - świadkowie Powstania Styczniowego 1863 roku", "Portrety, symbole, broń - w rocznicę styczniowego zrywu", "Cykle powstańcze Artura Grottgera" - to tytuły trzech wystaw przygotowanych w związku z obchodami 150. rocznicy Powstania Styczniowego, na które zaprasza Muzeum Narodowe w Krakowie.

Ekspozycję "Artyści - świadkowie Powstania Styczniowego 1863 roku" będzie można oglądać do 26 maja w Malarni w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, "Portrety, symbole, broń - w rocznicę styczniowego zrywu" - w Galerii "Broń i Barwa w Polsce" w Gmachu Głównym, natomiast "Cykle powstańcze Artura Grottgera" na wystawie plenerowej przy pomniku Artura Grottgera na Plantach.

Pierwsza z wystaw pokazuje udział artystów w Powstaniu Styczniowym: walczących i działających w konspiracji, za co wielu z nich trafiło na zesłanie, niektórzy okupili to kalectwem, a jeszcze inni - by uniknąć represji - wyemigrowali.

W Malarni prezentowane będą dzieła takich twórców jak: Kazimierz Alchimowicz, Elwiro Michał Andriolli, Ludomir Benedyktowicz, Adam Chmielowski, Maksymilian Gierymski, Ignacy Jasiński, Antoni Kozakiewicz, Władysław Malecki, Maksymilian Oborski, Ryszard Okniński, Leonard (Leon) Piccard, Aleksander Sochaczewski (Sonder Lejb). Na wystawie można zobaczyć też sztandar powstańczy, szable, ryngraf, karabiny, pistolety i akcesoria żołnierskie.

Wystawa "Portrety, symbole, broń - w rocznicę styczniowego zrywu 1863 roku", którą będzie można oglądać do 26 maja, wkomponowana została w stałą ekspozycję w Galerii "Broń i Barwa w Polsce". Prezentuje kilkadziesiąt fotografii portretów uczestników Powstania Styczniowego oraz jego weteranów. Zabytkowe zdjęcia, ze względów konserwatorskich, nie są stale eksponowane. Pokaz uzupełnia broń, m.in. bagnet używany w oddziale Langiewicza, biżuteria patriotyczna, pamiątki powstańcze, sztandary. Jeden ze sztandarów powstał w XVI wieku i był chorągwią kościelną w świątyni w Surażu. Po upadku powstania trafił do Lwowa i już w niepodległej Polsce stał się sztandarem Korpusu Kadetów.

Plenerowa wystawa "Cykle powstańcze Artura Grottgera" została zorganizowana przy współudziale krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Prezentowane są na niej wszystkie rysunkowe cykle powstańcze Artura Grottgera: Warszawa, Warszawa II, Polonia, Lithuania, Wojna. Poszczególne cykle będą się zmieniać co dwa tygodnie.

wstecz              Strona Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego