OBCHODY  >  KOMUNIKATY  >  SZCZEGÓŁY
28.02.2013
Rozpoczęły się prace nad stworzeniem Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego

W 2012 roku rozpoczęte zostały prace nad stworzeniem "Małopolskiego Historycznego Szlaku Pamięci", łączącego najważniejsze wydarzenia z historii Polski, poprzez utworzenie szeregu tras tematycznych. W powstałej w ten sposób koncepcji, zakłada się utworzenie historycznych szlaków: Konfederacji Barskiej, Powstania Kościuszkowskiego, Powstania Krakowskiego, Wiosny Ludów i gen. J. Bema, Powstania Styczniowego, Pierwszej Kompani Kadrowej i Marszałka J. Piłsudskiego.

W 2013 roku w 150. rocznicę Powstania Styczniowego rozpoczęliśmy prace nad stworzeniem trasy pod nazwą "Małopolski Szlak Powstania Styczniowego" (MSPS).

Od wybuchu powstania styczniowego upłynęło już sto pięćdziesiąt lat, lecz nadal jest obecne w świadomości zbiorowej Polaków. Celem utworzenia szlaku jest nie tylko uczczenie kolejnej rocznicy powstania, ale przede wszystkim kultywowanie pamięci o tym ważnym wydarzeniu, pogłębianie wiedzy historycznej oraz aktywizacja turystyczna północnej Małopolski. Docelowo "Małopolski Szlak Powstania Styczniowego" obejmować będzie 23 gminy, na terenie których powstaną trasy dla różnego typu aktywności - piesze, rowerowe, dla zmotoryzowanych oraz jeździeckie o których informować będą tablice informacyjne.

Dla ciekawych historii już teraz przygotowaliśmy przewodnik turystyczny (obejmujący 9 gmin) w wersji mobilnej na smartfony oraz tzw. kod QR, dzięki któremu posiadacz smartfona będzie mógł trafić do pobieralni aplikacji (AppStore dla Iphone’ów, Google Play dla Androida oraz Windows Market dla WindowsMobile). Znajdują się w nim informacje turystyczne, historia miejsc związanych z powstaniem, mapki i ciekawostki, które ułatwią wędrówkę szlakami powstańców.

W przygotowaniu jest również strona internetowa, www.1863szlak.pl, która będzie obszernym źródłem wiedzy na temat powstania na terenie Małopolski oraz kalendarium imprez związanych z tym wydarzeniem na terenie naszego województwa.

"Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna".

wstecz              Strona Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego