OBCHODY  >  WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
23.01.2013
Uroczystość patriotyczna w 150. rocznicę Powstania Styczniowego

23 stycznia 2013 roku w okrągłą 150. rocznicę Powstania Styczniowego Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Renata Godyń-Swędzioł, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Marek Lasota, a także inne ważne osobistości życia publicznego naszego miasta, przedstawiciele Wojska Polskiego, środowiska kombatanckie oraz organizacje społeczne i niepodległościowe, dyrektorzy Młodzieżowych Domów Kultury: Bartłomiej Kocurek i Mieczysław Czytajło, harcerze, dzieci i młodzież pomimo mroźnej aury zgromadzili się licznie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, aby oddać hołd Powstańcom 1863 roku.

Na początku wszystkich powitał i historię wybuchu powstania przybliżył Michał Kozioł, który czuwał nad całością uroczystości. Orkiestra wojskowa zagrała Hymn Polski. Kilka słów o ważności powstań narodowych i o pamięci do uczestników uroczystości powiedział i modlitwę poprowadził Ojciec Jerzy Pająk. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed grobem uczestników Powstania Styczniowego. Na koniec pięknie została przez żołnierza na trąbce odegrana "Cisza".

Po głównej części uroczystości zgromadzeni udali się na Cmentarz przy ulicy Prandoty i tam zapalili znicze i zatknęli biało-czerwone chorągiewki na grobach uczestników Powstania 1863 roku.

Organizatorzy obchodów:

- Prezydent Miasta Krakowa
- Związek Inwalidów Wojennych
- Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych
- Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie

ta informacja posiada w swojej galerii zdjęć:  12  na stronach:  1
wstecz              Strona Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego